Samo sa obliecť
Už okolo 1 1/2 roku si môžete všimnúť, že dieťa vám pri obliekaní nenápadne pomáha – natrčí ruku na tričko a svetrík, pomáha pri obúvaní. Najlepšie mu určite ale ide zhadzovanie čiapky z hlavy – to ovláda už odkedy sa naučilo ovládať svoje končatiny Okolo druhých narodenín dieťa už asistuje pri obliekaní a dožaduje sa, aby sa mohlo obliecť samo, ale našu pomoc bude ešte určite potrebovať. Až okolo tretích narodenín by deti mali zvládať obliecť a vyzliecť si niektoré jednoduché časti oblečenia. Tričká a jednoduché nohavice už nemôžu byť problém, horšie to môže byť s gombíkmi, zipsom alebo zaväzovaním šnúrok na topánkach. Vo veku 4 – 5 rokov by sa už deti mali samé vedieť kompletne obliecť, problém ešte môže byť s takou kombinézou alebo so šnúrkami od topánok.
Ustielanie postieľky
Od útleho detstva treba ísť deťom príkladom a názorne im ukazovať, že je dôležité si po zobudení ustlať posteľ. Dvoj- trojročné dieťa vám bude určite rado “asistovať”, ale samo ustlať si svoju posteľ bude vedieť až okolo šiestich narodenín. Možno nie vždy budú periny rovno na sebe, ale dôležitejšie je, že to spraví, ako kritizovať formu. Dieťa treba v tomto kroku motivovať a chváliť.
Poznať hodiny
Už v predškolskom veku sa nás často deti pýtajú na čas, kedy bude napr. ich obľúbená rozprávka a stačí im povedať “keď bude ručička hore, dole, alebo na nejakom čísle”. Aj to je prvý náznak učenia sa rozpoznávania času. Šesť až osem ročné deti sa začínajú pomaly zoznamovať s pojmom celá hodina, polhodina. Skôr je zbytočné dieťaťu hovoriť – Príď domov za hodinu, za 15 minút, nebude mať predstavu o tom, ako dlho to trvá. Vo veku 8 rokov by už deti hodiny mali ovládať.
Zohriať si jedlo
Moderná doba prináša aj moderné spotrebiče, akým je určite aj mikrovlnná rúra. Deti sa s ňou zoznamujú postupne, keď sledujú rodičov, ako do nej dávajú a vyberajú jedlo a pomaly sa chcú aj oni samé naučiť ju ovládať. Vhodné je začať asi vo veku 8 rokov, za predpokladu, že dieťa má k nej dobrý prístup a nehrozí obarenie sa jedlom alebo nápojom, ak je mikrovlnná rúra príliš vysoko. Mala by byť umiestnená vo výške minimálne očí dieťaťa. Dieťaťu treba ukázať názorne, ako mikrovlnná rúra funguje a dať mu inštrukcie, čo sa do nej smie a čo nesmie dávať.
Na plynový alebo elektrický sporák treba nejaký ten rok ešte počkať, kým dieťa ešte viac dozreje, ideálne je až okolo 10.-11. roku veku dieťaťa.
Telefonovanie
Je moderná doba a to, čo sme my neovládali do pubertálneho veku, vedia už naše 9-ročné deti. Jednoducho, doba a technika pokročili a deti už od malička sa stretávajú napr. s mobilnými telefónmi, počítačmi, mp3 prehrávačmi. Deti dostávajú mobilné telefóny už niekedy vo veku 6-7 rokov, podľa toho, či už ovládajú písmenká a číslice, aby mal mobilný telefón pre dieťa zmysel. Tie šikovnejšie deti ale dokážu prijať telefónny hovor aj oveľa skôr, lenže ak nie je nablízku rodič, asi vám neodovzdá odkaz, kto volal, pretože na takéto úlohy ešte nie je pripravené. To je asi tak vo veku 8 – 9 rokov. Akonáhle dieťa dostane svoj mobilný telefón, treba ho poučiť, ako s ním narábať, komu smie a nesmie volať, ako má preberať hovory a čo smie a čo nesmie do telefónu za žiadnych okolností povedať.
Prechádzanie cez cestu
Určite sa všetci najviac obávate asi momentu, keď vaše dieťa bude chcieť ísť samo do obchodu, alebo ku kamarátke, resp. do školy. Pokiaľ obchod nie je za rohom, budete určite tŕpnuť, aby sa vášmu dieťaťu nič nestalo. Je dobré ho teda vopred upozorniť, ako sa má na ceste správať, aby si neublížilo alebo nespôsobilo kolíziu neopatrným správaním. Už počas vašich spoločných prechádzok dieťaťu vysvetľujte, ako sa chodí po chodníku, ako sa prechádza cez cestu a naučte ho základné pravidlá aj pri bicyklovaní. Takisto ho poučte, že sa nesmie dať do reči s cudzími ľuďmi a nesmie k cudzím ľuďom ani nastupovať do auta. Dieťa vo veku 8 – 9 rokov je už natoľko rozumné, že sa bude držať vašich rád a bude sa podľa nich aj správať. Deti vo veku 10-11 rokov by už mohli tiež vedieť samé cestovať autobusom a vedieť, kde majú nastúpiť a vystúpiť.
Zostať samé doma
Pre rodičov môže byť nechať doma dieťa samé hotovým strašiakom. Niektoré deti sa na to tiež vyslovene tešia, iné sa boja, pretože sa cítia samé a nechcú zostať doma samé za žiadnu cenu. V tomto smere je ťažké povedať ideálny vek, záleží od vyspelosti vášho dieťaťa. Moja 8-ročná dcéra párkrát prišla domov vtedy, keď som bola na prechádzke s mladším dieťaťom a s plačom ma išla hľadať, pretože nechcela ísť domov, i keď mala so sebou kľúčik od domu. Na druhej strane bola už párkrát doma, keď som jej vysvetlila, že idem na 15 minút len do obchodu a hneď som späť. Ide o ten pocit, že mama niekde šla, viem o tom a príde, lebo to sľúbila. Zvyčajne ale od 10-tich rokov deti nemajú problém zostať doma samé, i keď si treba tiež stanoviť pravidlá, čo môže a nemôže robiť. Zvážte, či je rozumné, aby si vodilo domov kamarátov počas vašej neprítomnosti, aby ste neboli prekvapení, že vám zmizne nejaká cennosť, alebo hoci váš obľúbený rúž z poličky v kúpeľni. Vtedy je ťažké hľadať vinníka. Deťom určite nechajte na viditeľnom mieste telefónne čísla, kde majú v prípade núdze volať. S vymoženosťou zostať samé doma súvisí aj schopnosť zamknúť za sebou dvere, ak dieťa z domu odchádza.
Pozor! Ak si vaše maloleté dieťa počas neprítomnosti rodičov ublíži, môžete byť stíhaní za nedbanlivosť.
Materská škola - Družba