Dôležitá je lokálna terapia
Stále viac sa uplatňuje liečba pokojom na lôžku, čaj ale v neposlednom rade lokálna (miestna) terapia, napríklad niektoré tabletky s lokálnym rozpúšťaním. Pre deti sú vhodné tie, ktoré majú priaznivé účinky na sliznicu. Obsahujú antiseptikum so širokým spektrom účinkov, ktoré sú prevenciou bakteriálnej infekcie na poškodenej sliznici. Pre deti môžeme odporučiť prípravky s príchuťou - napr. višňa, citrón, jablko, kde však nedominuje sladká chuť. Medzi ďalšie často využívané lieky patria nosné kvapky (koncentrácie vhodné pre detských pacientov), lieky na zníženie teploty (sirupy s paracetamolom, ibuprofénom), či prípravky proti kašľu (mukolytiká, antitusiká, anxiolytiká). Žiadny z týchto liekov ale nezasahuje cielene proti pôvodcom nachladnutia, proti samotnému vírusu. Nie je to ani účinné.
Nachladnutie trvá asi týždeň
Zisťovanie konkrétneho vírusu pri všetkých prechladnutých ľuďoch by svojou finančnou náročnosťou patrilo do ríše sci-fi. Pre liečbu je to pritom väčšinou bezvýznamné. Ak však príznaky neodoznejú v priebehu dvoch dní, je potrebné zvážiť konzultáciu u lekára. Pravdepodobne bude paleta prípravkov doplnená o vitamíny s cieľom kompenzovať tak väčšiu záťaž organizmu.
Čo pri nachladnutí
- Všeobecne sa odporúčajú tzv. antioxidanty (vitamíny C, A, E a ďalšie) a dostatočne vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny.
- Ak dôjde k bakteriálnej suprainfekcii (nákaza baktériami cez infekciu vírusom) a vzniku angíny, je väčšinou nevyhnutné liečbu doplniť aj antibiotikami. Taký postup by mal byť účelný, teda len tam, kde existuje bakteriálna infekcia.
- Pomáhajú prípravky s 2 účinnými látkami, keď jednou z nich je antiseptikum, ktoré odstraňuje zdroj zápalu a druhou lokálne anestetikum pôsobiace proti bolesti, ako je napr. benzokain.
Materská škola - Družba